خانه » دسته‌بندی نشده » دیجیتال مارکتینگ چیست ؟
30 مرداد 1400

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

خوشبختانه در زمانی زندگی میکنیم که اینترنت و فضای سایبری تمام جهان را در بر گرفته و به همین دلیل بیزنس ها تبلیغات سنتی و بیلبورد هارا کنار گذاشته و به دیجیتال مارکتینگ رو آورده اند

دیجیتال مارکتینگ فقط یک ابزار بازاریابی پرطرفدار نیست ، بلکه موثر ترین شکل مارکتینگ است که تا به امروز کشف شده است و در سراسر جهان در حال استفاده میباشد

با کمک بازاریابی دیجیتال ، مشاغل از محدودیت های بازاریابی فراتر رفته و سودهای هنگفتی از سرنخ های آنلاین کشف کرده اند.

بازاریابی آنلاین بسیار بیشتر از چیزی است که به نظر می رسد. این معجزه فناوری پیشرفته است که به رونق کسب و کارها در سراسر جهان کمک کرده است.

اما این ما را به این سوال می رساند که دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چگونه کار می کند؟ مکانیک ها و جنبه های کلیدی پشت شگفتیاین نوع  بازاریابی چیست؟

ما در این مقاله به سوالات شما پاسخ می دهیم و به شما کمک می کنیم تا عمق آنچه را که تنها یک کوه یخ است ، بیاموزید.

بیایید با تعریف بازاریابی دیجیتال شروع کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ وسیله ای برای دستیابی به اهداف تجاری از طریق بسترهای دیجیتالی با ارتقاء محصولات یا خدمات کسب و کار است. این واژه در چند سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر یکی از رایج ترین اصطلاحات در همه جا از جمله مشاغل کوچک و بزرگ است.

و اما به زبان ساده یعنی فروش و بازاریابی هر محصولی به وسیله اینترنت و تکنولوژی را دیجیتال مارکتینگ میگویند.

انواع روش های دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO)

گوگل ادوردز و تبلیغات کلیکی(PPC)

بازاریابی سایت

بازاریابی محتوا

سوشال مارکتینگ (SMM)

ایمیل مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

تبلیغات آنلاین انواع مختلفی دارد. آگاهی از مجموعه ابزارهای دیجیتالی که می توانید برای مشاغل خاص خود استفاده کنید ، می تواند به شما در برنامه ریزی مناسب و رسیدن به اهداف بازاریابی به طور موثر کمک کند.

دیجیتال مارکتینگ از استراتژی های مختلفی برای رسیدن به یک هدف کلیدی در مسیرهای مختلف استفاده می کند.

بازاریابی آنلاین را به عنوان یک شرکت در نظر بگیرید ، استراتژی ها کارکنان شرکت هستند که در بخشهای مختلف کار می کنند. همه کارکنان برای یک سازمان با یک انگیزه کار می کنند. تا کسب و کار موفق شود

به طور مشابه ، تمام استراتژی های دیجیتال مارکتینگ با هم کار می کنند تا ترافیک ایجاد کنند ، آگاهی ایجاد کرده و مشتریان را به مشتریان وفادار برای بیزنس شما تبدیل کنند.

با توجه به این موارد ، بیایید جزئیات بیشتری در مورد هفت استراتژی اصلی بازاریابی دیجیتال که قبلاً ذکر کردیم ، عمیق تر بررسی کنیم.

1. بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو

هر زمان که نیاز به دانستن یا خرید چیزی دارید ، اولین کاری که انجام می دهید این است که آن را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید.

بعد از سرچ یکسری نتایج یا اصطلاحا سرپ به شما نمایش داده میشود، معمولا اکثر مردم دنیا محتوای مورد نظر خودرا در صفحه اول و نهایتا در صفحه دوم پیدا میکنند و صفحات بعدی اصلا بازدید کننده ندارند

اینجاست که مبحث سئو در دیجیتال مارکتینگ مطرح می شود. بهینه سازی سایت شما یکی از مهمترین مراحل در بازاریابی آنلاین و سئو سایت شما است.

بدون بهینه سازی وب سایت خود در سرچ های کاربران نمایش داده نمیشود و نهایتا بازدید کننده سمت شما نیامده و شکست میخورید و این فرصت را از دست می دهید که بتوانید ترافیک های بالقوه و کسب و کار خود را به دست آورید.

ایجاد ترافیک ارگانیک به سایت شما به زمان ، تلاش و صبر نیاز دارد ، اما اگر نمی خواهید برای ظاهر شدن در صفحه اول موتور جستجوی گوگل به گوگل به اضای هر کلیک هزینه پرداخت کنید ، سئو راه خوبی است. پیاده سازی سئو رایگان است و به مرور زمان ترافیک سایت را افزایش می دهد البته نیروی سئو هزینه دارد

2. گوگل ادوردز و تبلیغات کلیکی

حتما شما هم دقت کردید وقتی چیزی را در گوگل سرچ میکنید چند نتیجه اول در کنار نام خود یک علامت ادز یا تبلیغ دارند به آنها گوگل ادوردز یا تبلیغات گوگل میگوییم.

به عبارت ساده ، هر بار که یک کاربر روی تبلیغات تبلیغاتی شما کلیک می کند ، باید هزینه تعداد کلیک را بپردازید. این ساده ترین و سریع ترین راه برای جذب بازدیدکننده به وب سایت شما است. ترافیک دریافت شده از طریق این روش ارگانیک محسوب نمی شود.

با این وجود ، استفاده از تبلیغات PPC همچنان مهم است زیرا SEO برای ایجاد ترافیک ارگانیک به زمان نیاز دارد.

3. بازاریابی وب سایت

وب سایت شما یکی از بزرگترین دارایی های دیجیتال مارکتینگ شما است و اگر خوب نباشد تمام هزینه مارکتینگ خود را هدر داده ایدو سایت شما می تواند به مشتریان احتمالی شما کمک کند آنچه را که بدنبال آن هستند پیدا کرده و خرید نهایی را انجام دهند.

یک خریدار متوسط ​​مدت زمان قابل توجهی و زیادی را صرف یک وب سایت می کند تا تصمیم نهایی خرید را بگیرد. مسئولیت شما ارائه یک تجربه کاربری عالی است که مشتری شما را برای مدت بیشتری در وب سایت شما نگه می دارد.

آنها باید به راحتی اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات مورد نظر خود را پیدا کنند و از همه مهم تر باید در ظاهر سایت اعتماد کاربر را جذب کنید تا با خیالی آسوده از شما خرید انجام بدهد.

وب سایت شما نمایانگر کسب و کار شماست ، بنابراین مطمئن شوید که تأثیر خوبی بر بازدیدکنندگان خود گذاشته اید.

هنگام ایجاد وب سایت ، به گرافیک ، طراحی و طرح کلی سایت خود توجه داشته باشید. مطمئن شوید که برای موبایل ریسپانسیو است زیرا بیشتر بازدید کنندگان شما از طریق موبایل سایت شما را نگاه میکنند و در آنجا هستند.

4. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در دنیای دیجیتال مارکتینگ از جایگاه ارزشمندی برخوردار است. هر استراتژی بازاریابی آنلاین که ممکن است داشته باشید ، بدون بازاریابی محتوا امکان پذیر نیست.

با تولید محتوا کاربر پسند جتمعه هدف برند خودتان را بسازید و مخاطبان مورد نظر خود را درگیر علاقه خود به کسب و کار خود کنید.

اساسا دیجیتال مارکتینگ در مورد ارتقا بیزنس شما از طریق تعامل با مشتریان و متقاعد کردن آنها برای خرید است.

برخی از انواع بازاریابی محتوا عبارتند از: ویدئوها ، کتابهای الکترونیکی ، پادکست ها ، اینفوگرافیک ها ، پست های وبلاگ ، پست های شبکه های اجتماعی و …. میباشد

همه اینها می تواند بخشی از کمپین دیجیتال مارکتینگ شما باشد که به افزایش آگاهی بازدید کننده و کاربران در مورد بیزنس شما کمک می کند.

5. سوشال مارکتینگ

یکی از موثر ترین اشکال دیجیتال مارکتینگ ، شبکه های اجتماعی یا سوشال است. تغییر انقلابی که این شبکه ها روی میز بازاریابی تجاری آورده است با روش های دیگر مارکتینگ قابل مقایسه نیست.

با افزایش روزافزون تعداد کاربران شبکه های اجتماعی در سراسر جهان ، شگفت انگیز است که کسب و کار شما چقدر می تواند در معرض دید قرار گیرد. و با همه داده های رفتاری کاربران ، شما قصد ندارید برای بازاریابی موفق دارت را در تاریکی پرتاب کنید ؟

رسانه های اجتماعی بلیط طلایی شما برای تبلیغ در مورد محصولات و خدمات شما است در حالی که با مشتریان بالقوه خود در بستری ارتباط دارید که اکثر وقت خود را در آن سپری می کنند. علاوه بر ارائه خدمات به مشتریان ، می توانید از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و… برای اجرای کمپین های تبلیغاتی ، مسابقات ، ایجاد محتوای خلاقانه و جذاب استفاده کنید و حتی می توانید ویروسی شوید و محتوای شما دست به دست شود و همه مردم بیزنس شمارا بشناسند حتی توسط محتوای ضد شما

6. ایمیل مارکتینگ

طبق گزارش فوربس ، یک فرد معمولی روزانه 15 بار نامه خود را چک می کند ، اما تعداد آنها می تواند بیشتر باشد. البته این آمار قدیمی میباشد و برای کشور های غربی هستش و قطعا در کشور ما این آمار بشدت کمتره و فقط قشر خاصی از مردم ایمیل خودشون رو چک میکنند

ایمیل مارکتینگ ممکن است منبع اصلی برای ایجاد راهنمایی های جدید برای کسب و کار شما نباشد ، اما بیشتر از آن به عنوان ارتباطی با مشتریانی است که از خدمات یا محصولات شما خوششان آمده و مشترک شدن در به روزرسانی های تجاری شما را مورد استفاده قرار می دهند.

شانس شما برای موفقیت در ایجاد مشتریان وفادار که مدام از شما خرید می کنند ، از طریق بازاریابی ایمیلی افزایش می یابد. اکثر مشاغل از بازاریابی ایمیلی برای ارسال خبرنامه های هفتگی ، پیشنهادات تبلیغاتی و به روز رسانی درباره محصولات و خدمات خود استفاده می کنند.

7. اینفلوئنسر مارکتینگ

این نوع از دیجیتال مارکتینگ شامل داشتن یک سفیر تجاری برای تجارت شما است که به تعامل با کاربران احتمالی کمک می کند و خدمات و محصولات کسب و کار شما را با کمیسیون یا دستمزد توصیه می کند.

حتما در شبکه های اجتماعی یا تلویزیون دیدید که افرادی که فالوور بالایی دارند یا طرفدار زیادی دارند محصولات و برند های مختلف را معرفی و تبلیغ میکنند به این افراد ایتفلوئنسر یا تاثیر گذار میگویند

درک بهتر اینکه چگونه هر بخش از دیجیتال مارکتینگ می تواند به بیزنس شما کمک کند ، به شما در تعیین ساختار بازاریابی دیجیتالی که می خواهید ایجاد و اجرا کنید کمک می کند.

تا اینجا ما در مورد دیجیتال مارکتینگ ، نحوه عملکرد آن و ابزارهای مختلف بازاریابی آنلاین که مشاغل مختلف از آن استفاده می کنند آشنا شدیم.

برای اینکه بازاریابی آنلاین برای بیزنس شما مفید واقع شود ، باید یک استراتژی منحصر به فرد برای نیازهای کسب و کار خود ایجاد کنید. بازاریابی اینترنتی همه کاره نیست.

بسته به دسته کسب و کار ، مخاطبان دلخواه ، اهداف تجاری و اندازه کسب و کار شما می توانید از چند یا همه ابزارهای ترکیب شده برای کمپین بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید. با استفاده از فرم صحیح بازاریابی دیجیتال ، می توانید مخاطبین مورد نظر را به کسب و کار خود جذب کنید ، آگاهی خود را افزایش دهید ، آنها را درگیر کنید و سفر خریدار را کوتاه کنید.

کشف دنیای دیجیتال مارکتینگ برای اولین بار ممکن است سخت باشد و این بسیار طبیعی است. هیچ کس به شما رایگان آموزش نمیدهد شما باید همه اینها را خودتان تجربه و انجام دهید.

نتیجه گیری

دیجیتال مارکتینگ یک دنیای بزرگ با افکار بزرگه و هر چقدر ایده های بزرگ و خفن تری داشته باشید بیشتر رشد میکنید طبق تجربه منه محمد مهدی آجورلو میگم که نمیشود تجربه مثبت روی یک بیزنس را روی یک بیزنس دیگر پیاده کرد و احتمال داره یک استراتژی روی یه بیزنس کار کنه ولی روی یه بیزنس دیگه شکست بخوره پس حتما باید پیروزی و شکست رو تجربه کنید تا تبدیل به یک استراتژیست حرفه ای و قوی بشوید

محمد مهدی آجورلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader